Lisainfo
Tuhkana- Ranna tõrvaahi asub Saaremaa põhjarannikul Leisi vallas Murika külas Tuhkana järve lähikonnas männi metsa sees. Tegemist on 19.sajandi viimasel veerandil ehitatud tõrvaahjuga, milles aeti viimati tõrva 1930-ndate aastate lõpul. Oma isa Jaan Raudsepa poolt tõrva ajamisest teab põhjalikult rääkida Tuhkana-Ranna talu vanaperenaine Härta Ollerma, kes lapsena koos oma õega isa selle töö juures abistasid. Sügisel maast välja juuritud kuivanud tõrvastest männikändudest tõrva ajamine oli suur töö, mis võeti tavaliselt ette üks kord aastas- kevadeti. Tõrvaahi kujutas endast paekividest laotud ahju, mille keskel oli umbes 2 m kõrgune tellistest laotud emaahi, mille ümber oli küttekoldena isa- ehk tuleahi. Tuleahju külje peal ülaosas oli suitsu väljalaskeava. Väljast oli ahi kahelt poolt kaetud sooja pidamise mõttes mullakihiga. Emaahju põhi oli kergelt kaldu ja põhjas oli auk, mille kaudu tõrv puust renni mööda välja voolas. Tõrva ajamiseks olid kõige paremad aastaid maas sees seisnud kuivanud tõrvased männikännud, mis kahemehesaega väikesteks pilbasteks saeti. Selle töö juures olidki Jaan Raudsepal abis tema 5-7 a tütred! Laste ülesanne oli ka pilbastega täidetud korvide kätte andmine isale, kes ahjus sees olles ladus emaahju tihedalt pilpaid täis. Pealt kaeti ahi kahe suure lapiku paekiviga, mis kinni savitati. Ahi ei tohtinud ju õhku saada, kuna tärpentiiniaurude tõttu oli suur süttimise oht.
Seejärel algas ahju kütmine, mis kestis vähemalt 2 ööpäeva. Peale järjepidevat kütmist hakkas esialgu renni jooksma tõrvast vett ja seejärel ka vähehaaval tõrva, mis puust toobiga ämbrisse tõsteti ja siis suurde tünni valati.
Saadud umbes 60 liitrit tõrva vahetati kohapeal ja Muhus leivavilja vastu.Tõrva kasutati peamiselt paatide, laevade, köite, reejalaste ja vankrirataste tõrvamisel samuti ehitusel. Põlemisjääk-söed võeti kaasa sepikotta, kui tellisid sepalt näiteks reejalaste rauad, vikatid ja hobuserauad.
Tuhkana-Tõrs MTÜ liikmed otsustasid taastada pärandkultuuri objekti,Tuhkana-Ranna tõrvaahju, et näidata ja tutvustada kogukonnale (kohalikud inimesed, kooliõpilased), samuti turistidele ja teistele asjast huvitatuile arhailise tõrvaahju taastamise protsessi ja lõpptulemusena tõrvaajamist.Tõrvaahju taastamiseks taotleti raha “Kohaliku omaalgatusprogrammi 2014 ” meede 1 alt ja selleks ka raha eraldati.
Tõrvaahju taastamistöödega alustati detsembris 2014. Töid teostab OÜ Riverton Ehitus.
Siinkohal tänusõnad Saare Maavalitsuse KOP-i ametnikele!